Brandingul nu e o treaba deloc usoara mai ales in context. Am vazut asta si la posta romana. Ce cred eu e ca, factorul decident e cel care influenteaza si pare ca e ceva local, istoric in noi. E ca in povestea cu bucataria unde chemi designer de interior si ii spui ca vrei gresie neagra si parchet. El devine astfel doar un executant al asa-zisei tale viziuni si orice incercare autentica devine de fapt o reinterpretare. Romanul nu prea are cunostintele, curajul si educatia sa delege si asta se vede si pe alte planuri. Ca in turism, am putea foarte bine sa lasam ca in Bulgaria sa faca altii ca e clar ca noi nu putem, dar preferam sa stam in continuare cu gratare ai pensiuni desuete si sa ne miram de ce facem.
Experți avem, problema rămâne mentalitatea și approach-ul. Și dincolo de asta, faptul că-i găsești de ambele părți ale baricadei. Pentru orice patronaș care știe el mai bine cum să facă, există un "expert" gata să-i ia banii și să-i explice lingușeli care n-au nicio treabă cu munca ce ar trebui prestată.
Brandingul nu e o treaba deloc usoara mai ales in context. Am vazut asta si la posta romana. Ce cred eu e ca, factorul decident e cel care influenteaza si pare ca e ceva local, istoric in noi. E ca in povestea cu bucataria unde chemi designer de interior si ii spui ca vrei gresie neagra si parchet. El devine astfel doar un executant al asa-zisei tale viziuni si orice incercare autentica devine de fapt o reinterpretare. Romanul nu prea are cunostintele, curajul si educatia sa delege si asta se vede si pe alte planuri. Ca in turism, am putea foarte bine sa lasam ca in Bulgaria sa faca altii ca e clar ca noi nu putem, dar preferam sa stam in continuare cu gratare ai pensiuni desuete si sa ne miram de ce facem.
Experți avem, problema rămâne mentalitatea și approach-ul. Și dincolo de asta, faptul că-i găsești de ambele părți ale baricadei. Pentru orice patronaș care știe el mai bine cum să facă, există un "expert" gata să-i ia banii și să-i explice lingușeli care n-au nicio treabă cu munca ce ar trebui prestată.